wyprawka-do-szpitala
Darmowa paczka od Amazon o wartości ~145zł
Amazon Baby Registry Logo

Wyprawka do porodu — co zabrać do szpitala na poród?

Ostatnie przygotowania do porodu to czas pełen emocji, które niekiedy utrudniają logiczne myślenie. Z tego powodu bez wątpienia warto odpowiednio wcześnie przygotować torbę z niezbędnymi przedmiotami dla mamy i noworodka. W ten sposób w dniu porodu przyszli rodzice mogą być chociaż odrobinę spokojniejsi. Sprawdź, co zdecydowanie powinna zawierać wyprawka na porodówkę.

Dlaczego warto przygotować wyprawkę do szpitala?

Skompletowanie wyprawki to przede wszystkim więcej spokoju dla przyszłych rodziców. Zmniejszenie stresu tuż przed porodem jest z kolei jak najbardziej pożądane. Kobieta, która ma pewność, że wyprawka ciężarnej do szpitala zawiera wszystkie niezbędne przedmioty, może w pełni skupić się na oczekiwaniu na akcję porodową. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedwczesnego porodu.

Przygotowanie torby z niezbędnymi przedmiotami dla mamy i dziecka pozwala też zapewnić maksymalny komfort i lepsze samopoczucie podczas pobytu w szpitalu. Pojawienie się w szpitalu z kompletną wyprawką to także ułatwienie pracy położnym, pielęgniarkom i lekarzom. Pracownicy służby zdrowia mogą po prostu skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. To z kolei niemały wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka.

Jak i kiedy skompletować wyprawkę dla dziecka i mamy?

Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zakupienie torby do szpitala. Najlepiej zdecydować się na dwie torby średnich rozmiarów — jedną dla ciężarnej i jedną dla dziecka. W ten sposób rzeczy mamy i dziecka nie będą się mieszać. Warto zwrócić uwagę na praktyczne kieszonki i przegródki, można też zdecydować się na model z kółkami. Ponadto często szpitale podają wytyczne dotyczące torby.

W przygotowaniu listy niezbędnych rzeczy może pomóc położna bądź pracownicy ze szkoły rodzenia. Z kolei potrzebne produkty do wyprawki można śmiało kupić w sklepie online. Wyprawka z torbą noworodka i mamy do szpitala powinna być gotowa już około 7. miesiąca ciąży. Należy zawsze liczyć się z przedwczesnym porodem, fałszywymi alarmami czy też nieprzewidzianym pobytem w szpitalu np. na oddziale patologii ciąży.

porod-w-szpitalu

Wyprawka — co potrzebne w torbie do szpitala dla mamy?

Dokumenty

Podczas kompletowania wyprawki przyszłym rodzicom na pewno przyda się lista niezbędnych dokumentów. Dobrym pomysłem może być przygotowanie teczki, w której powinny znaleźć się następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport)

  • karta przebiegu ciąży

  • plan porodu

  • wyniki badań wykonanych w okresie ciąży (m.in. morfologia, oznaczenie grupy krwi, czynnik Rh, odczyn WR, antygen HBs, testy wirusologiczne, wynik posiewu na paciorkowca, badanie moczu, badania USG)

  • lista przyjmowanych leków

  • dowód ubezpieczenia w NFZ

  • numer NIP pracodawcy

  • skierowanie do szpitala (w przypadku cięcia cesarskiego)

  • dane osoby upoważnionej do uzyskiwania informacji medycznej o pacjentce (m.in. imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania)

Odzież i obuwie

Do szpitala na pewno należy zabrać ze sobą kilka koszul nocnych (3-4). Ta przeznaczona do porodu powinna być nieco krótsza, co zapewni wygodę mamie i pracownikom służby zdrowia. Warto też pomyśleć o modelu, który ułatwi karmienie. Ponadto w torbie powinny znaleźć się skarpetki, wygodna bielizna i szlafrok.

W przypadku obuwia najlepiej postawić na gumowe klapki. Takie obuwie można łatwo wyczyścić w przypadku zabrudzenia np. krwią bądź innymi wydzielinami. Najlepiej kupić dwie pary, z których jedną wykorzysta się pod prysznicem.

Kosmetyki i środki higieny osobistej

Kosmetyczka powinna być przede wszystkim praktyczna. Można oczywiście zabrać ulubione produkty do makijażu i pielęgnacji, ale znacznie ważniejsze są np. produkty do higieny krocza. Ponadto wyprawka dla ciężarnej powinna zawierać podkłady poporodowe, podkłady higieniczne i majtki poporodowe. Warto też zabrać papier toaletowy i podkłady na sedes. Wiele kobiet poleca też zakup pomadki do ust, które mocno wysychają podczas porodu.

Ręczniki

W torbie przyszłej mamy nie może też zabraknąć ręczników. Jeden z nich można przeznaczyć do osuszania ciała, a drugi używać tylko do krocza. Najlepiej zdecydować się na ciemny kolor materiału, na którym nie będzie widoczna np. krew.

Akcesoria do karmienia noworodka

Po porodzie kobieta przeważnie spędza w szpitalu dwie lub trzy doby. Pierwsze karmienie malucha niemal na pewno odbędzie się zatem w szpitalnej sali. Z tego powodu wyprawka na porodówkę powinna zawierać także wkładki laktacyjne i produkty do pielęgnacji brodawek. Można też zabrać ze sobą odciągacz do pokarmu, poduszkę do karmienia i środki wspomagające laktację.

Ładowarka do telefonu

Do jednej z kieszonek z pewnością warto włożyć ładowarkę do telefonu. To właśnie o tym przedmiocie wiele osób zapomina, gdy już rozpocznie się akcja porodowa. Możliwość kontaktu z bliskimi podczas pobytu w szpitalu jest natomiast niezwykle ważna dla większości mam. Telefon pozwala również uwiecznić pierwsze chwile z noworodkiem.

Napoje i przekąski

Choć szpital zapewnia podstawowe wyżywienie, to warto pomyśleć o spakowaniu dodatkowych przekąsek i napojów. Dzięki temu świeżo upieczona mama nie będzie musiała się stresować tym, czy nie zgłodnieje przed kolejnym posiłkiem szpitalnym. Ponadto przekąski mogą przydać się podczas dłuższej akcji porodowej.

Inne przydatne przedmioty

Wyprawka dla ciężarnej może obejmować również inne przedmioty, które sprawią, że pobyt w szpitalu będzie znacznie przyjemniejszy. Wiele pań na porodówkę zabiera również książki, krzyżówki czy też odtwarzacz muzyki ze słuchawkami.

Wyprawka dla noworodka — lista niezbędnych rzeczy

  • Ubranka dla dziecka: Najwygodniejszą opcją są pajacyki, body i kaftaniki. Do torby należy włożyć także czapkę i skarpetki. Ponadto wyprawka na zimę dla noworodka powinna zawierać kombinezon, ciepłą czapkę i rękawiczki. W kwestii rozmiaru najlepiej postawić na ubranka w numerze 56 lub 62.

  • Pieluszki: Na porodówce należy zabrać kilkanaście sztuk jednorazowych pieluch. Dodatkowo warto mieć ze sobą kilka pieluch tetrowych, które przydadzą się np. podczas karmienia.

  • Kosmetyki: Ważnym elementem wyprawki powinny być chusteczki nawilżane. Taki produkt przyda się m.in. podczas zmiany pieluch. Warto także zapakować do torby kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji noworodka, czyli np. płyn do mycia ciała, krem przeciw odparzeniom  czy też sól fizjologiczną do przemywania oczu malucha.

  • Rożek niemowlęcy: taki produkt ułatwia trzymanie noworodka. Można zdecydować się też na otulacz lub śpiworek. Ponadto w wyprawce dla dziecka może przydać się kocyk.

Co powinien zabrać ze sobą przyszły tata?

Strzałem w dziesiątkę może okazać się również przygotowana z wyprzedzeniem wyprawka do szpitala dla taty. W jego torbie powinny znaleźć się niezbędne dokumenty tożsamości i buty na zmianę. Niekiedy konieczne jest też zaopatrzenie się samodzielnie w jednorazowe ubrania ochronne, czyli maskę i fartuch szpitalny. Ponadto na pewno przydadzą się przekąski i woda. Zaleca się też zabranie ładowarki do telefonu lub powerbanku, a także monet do maszyn z jedzeniem i napojami.

Podsumowanie

Lista niezbędnych rzeczy dla dziecka i przyszłych rodziców jest dość długa. Wrzucenie do torby nawet najważniejszych przedmiotów może być zatem sporym wyzwaniem w momencie, gdy poród już się rozpocznie. Przygotowana wcześniej wyprawka dla mamy i noworodka pozwoli jak najszybciej wyruszyć do szpitala i ułatwi zachowanie spokoju. To wszystko umożliwi natomiast skupienie się wyłącznie na porodzie i pierwszych chwilach z dzieckiem.